NAUČTE SE SPRÁVNĚ DÝCHAT
Rizika vysokého krevního tlaku
Příznaky plicní embolie
Nepodceňujte vyšetření plic
Co je to plicní hypertenze - PAH
DOPORUČUJEME K PŘEČTENÍ:
Zhruba každého čtvrtého silného a dlouhodobého kuřáka, který neskončí se svým zlozvykem, postihne chronické plicní onemocnění, jako jsou bronchitida, rozedma plic nebo plicní hypertenze. Prvním příznakem bývá kašel, následně se přidávají dýchavičnost, únava, otoky končetin, bušení srdce, závratě a mdloby.

Číst více...

Nádech a výdech se označují jako dechový cyklus. Ten se u zdravého jedince a za normálních podmínek opakuje 16x za minutu dnem i nocí. Při jednom nádechu se do plic dostane přibližně půl litru čerstvého vzduchu. Bez něho se neobejde žádná živoucí bytost.

Číst více...

Dušnost je obecný název pro dechové obtíže (špatné dýchání) pociťované nemocným, který je obvykle připodobňuje k dušení, nemožnosti se řádně nadechnout/vydechnout atd. Jedná se o subjektivní pocit nedostatku vzduchu při určité tělesné aktivitě nebo v klidu. Provází to zvýšené dýchací úsilí postiženého.

Číst více...

PLICNÍ EMBOLIE

DÝCHÁNÍ OHROŽUJE KREVNÍ SRAŽENINA

Tlak nebo bolesti v lýtkách můžou znamenat namožené svaly, ale v kombinaci s problémy s dýcháním signalizují mnohem závažnější potíže, a to plicní embolii. Tento život ohrožující stav vyžaduje neodkladnou pomoc, protože hrozí selhání srdeční činnosti a zástava dechu.

Plicní embolii způsobuje krevní sraženina, která se nejčastěji z tepny na noze uvolní a krevním řečištěm se dostane do plicní tepny. Zaklíní se v ní, tím tepnu zneprůchodní nebo zúží natolik, že srdce nemůže do plic čerpat krev, srdeční sval je přetížený a organismus není zásobován okysličenou krví. K hlavní příčině vzniku plicní embolie patří zvýšená srážlivost krve coby důsledek dlouhodobého užívání léků například hormonů nebo steroidů. Podstatnou roli sehrává rovněž nesprávná životospráva, stres, fyzické nebo psychické napětí. Plicní embolie však může postihnout zcela zdravého člověka. K rizikovým faktorům vzniku trombózy se řadí pokročilejší věk, těhotenství, nebo když jsou dolní končiny delší dobu v nehybnosti, tudíž je zhoršený průtok krve, což se stává při cestě letadlem. Pak jedinec nedočkavě vstane a pospíchá k odbavení. Krev se rozproudí, sraženina se uvolní a rovnou putuje do plic. Prevence je jednoduchá – pořád nesedět na místě, natož se zkříženými končetinami, ale občas se protáhnout a projít po palubě. Po konzultaci s lékařem není od věci užívat před dlouhým letem léky na ředění krve, které podstatě snižují riziko vzniku trombózy.

Pokud k uvolnění sraženiny přece jen dojde, záleží na tom, jak velkou část plicního oběhu „vyřadí z provozu“ a jak rychle tento proces postupuje. Při okamžitém zablokování značné části dojde k přetížení pravé poloviny srdce, které si nedokáže poradit s prudce zvýšeným krevním tlakem, dojde k srdečnímu selhání srdce a to má fatální následky.

PŘÍZNAKY PLICNÍ EMBOLIE

Neklamným příznakem náhlého uzávěru menší části plicního řečiště je výrazná dušnost, kdy se člověk vůbec nemůže nadechnout, případně dostane úporný záchvat suchého kašle. Obyčejně pociťuje prudkou bolest v hrudníku nebo bušení srdce, má naběhlé žily na krku, zrychlený tep, jeho rty a dásně se zbarvují do fialova, objevují se u něj závratě a mdloby. Tento stav nápadně připomíná infarkt myokardu. První pomoc při podezření na plicní embolii spočívá v tom, že jedince umístíme do polosedu. Je důležité, aby se vůbec nehýbal. V krajním případě, kdy se zhroutí a ztratí vědomí, ho uložíme do stabilizované polohy. Zavoláme rychlou záchrannou službu a do příjezdu sanitky u něho setrváme, protože může dojít k náhlému zhoršení stavu a bude nezbytné provádět dýchání z úst do úst nebo masáž srdce. Skutečně jde o minuty.

Pozvolna vznikající plicní embolie, při níž se drobné sraženiny dostávají do plic, je o to zákeřnější, že se vcelku nijak neprojevuje. Plicní řečiště se ucpává pomalu, tělo se dokáže přizpůsobit a vysoký krev tlak v plicních cévách, tzv. plicní hypertenzi, vcelku zvládá. Ale jen do času. Postupně se člověk potýká s dušností při fyzické námaze, připojují se otoky končetin, únava, ospalost, občasné bušení srdce. Jakmile se objeví tyto symptomy, je nezbytné navštívit lékaře a podstoupit odborná vyšetření plic i srdce, která jsou předpokladem stanovení správné diagnózy a účinné léčby.