NAUČTE SE SPRÁVNĚ DÝCHAT
Rizika vysokého krevního tlaku
Příznaky plicní embolie
Nepodceňujte vyšetření plic
Co je to plicní hypertenze - PAH
DOPORUČUJEME K PŘEČTENÍ:
Zhruba každého čtvrtého silného a dlouhodobého kuřáka, který neskončí se svým zlozvykem, postihne chronické plicní onemocnění, jako jsou bronchitida, rozedma plic nebo plicní hypertenze. Prvním příznakem bývá kašel, následně se přidávají dýchavičnost, únava, otoky končetin, bušení srdce, závratě a mdloby.

Číst více...

Nádech a výdech se označují jako dechový cyklus. Ten se u zdravého jedince a za normálních podmínek opakuje 16x za minutu dnem i nocí. Při jednom nádechu se do plic dostane přibližně půl litru čerstvého vzduchu. Bez něho se neobejde žádná živoucí bytost.

Číst více...

Dušnost je obecný název pro dechové obtíže (špatné dýchání) pociťované nemocným, který je obvykle připodobňuje k dušení, nemožnosti se řádně nadechnout/vydechnout atd. Jedná se o subjektivní pocit nedostatku vzduchu při určité tělesné aktivitě nebo v klidu. Provází to zvýšené dýchací úsilí postiženého.

Číst více...

JAK SPRÁVNĚ DÝCHAT

75% LIDÍ ŠPATNĚ DÝCHÁ

Správným dýcháním můžete svůj život prodloužit a předejít i mnoha nemocem. Lékaři však uvádí, že téměř 75% lidí dýchá špatně.

V dnešním hektickém světě se zvyšuje riziko chřipek, nachlazení, infekčních chorob, alergií a chronických onemocnění, které se snažíme léčit různými léky a pilulkami. Přitom jednoduchou cestou ke zdravenému životu může být správné dýchání.

Po narození dýcháme automaticky z hluboka za pomoci bránice až do břicha. V průběhu dospívání si však především díky společenským předsudkům vypěstujeme různé dýchací zlozvyky. Aniž bychom si to uvědomovali, často ve stresu zadržujeme dech a dýcháme mělce pouze pomocí hrudníku a krčních svalů.

Abyste své dýchání zlepšili, stačí vám k tomu pár minut denně dýchání trénovat. Vhodným prostředkem může být například jóga, pro kterou je správné dýchání velmi důležité.